Co daje nam kontakt z przyrodą?

Co daje nam kontakt z przyrodą?

Dworek Tradycja

Marzeniem wielu osób jest móc wyjechać za miasto i odpocząć na łonie natury przynajmniej przez kilka dni. Często bowiem mamy dosyć wielkomiejskiego zgiełku, który sprawia, że czujemy się zmęczeni, znudzeni, a czasami nawet i sfrustrowani. Dlaczego warto odpoczywać na łonie natury? Co nam daje kontakt z przyrodą?

Powrót sił witalnych

Po spędzeniu chociażby krótkiego popołudnia w towarzystwie drzew, pachnących kwiatów czy rosnącej na łące trawy, czujemy przypływ sił witalnych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że będąc na łonie natury oddychamy czystym powietrzem. To, które na co dzień towarzyszy nam w mieście, przesiąknięte jest smogiem czy spalinami. Te zaś w bardzo negatywny sposób wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasze samopoczucie. Tymczasem przebywając na łonie natury możemy poczuć nie tylko przypływ sił, ale również zauważyć, że zwiększa się nasza koncentracja, zdolność logicznego myślenia czy rozwiązywania trudnych spraw.

Natura pomaga nam także stłumić negatywne emocje. Przede wszystkim możemy się wyciszyć, oddalić od siebie złe myśli i odpocząć nieco od problemów dnia codziennego. Nasz mózg może się, dosłownie, zresetować. Przegrzane zwoje nieco się schłodzą, dzięki czemu również i my będziemy mogli ochłonąć. Wiosną, latem czy jesienią na łonie natury czeka nas istna aromaterapia. Dowiedziono naukowo, że zapachy płynące z natury pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Co więcej, mogą być również pomocne w leczeniu niektórych chorób, na przykład depresji. Po co więc kupować sztuczne, zamknięte we flakonikach zapachy do domu, skoro na zewnątrz czeka na nas piękny bukiet aromatów?

Na łąkę z dzieckiem

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci powinny przebywać jak najwięcej na dworze. Pedagodzy czy psycholodzy radzą tak rodzicom nie bez przyczyny. Dzieci, które wychowują się w kontakcie z naturą, z reguły są o wiele spokojniejsze, a także potrafią logicznie myśleć i rozwiązywać nawet zawiłe łamigłówki. Kontakt z przyrodą zaleca się również maluchom, u których zdiagnozowano nadpobudliwość, czy też dzieciom, którym zdarzają się ataki agresji. Dzięki przyrodzie maluchy będą mogły nie tylko się uspokoić, ale także poznać piękny świat, który je otacza. Przybywając na łące, w lesie czy na wsi dziecko może poznawać różne gatunki roślin i zwierząt.

Maluchy są naprawdę ciekawe świata, dlatego nie warto tej ciekawości w nich tłumić. W niektórych krajach nawet zajęcia przedszkolne czy szkolne odbywają się na świeżym powietrzu. Doceniono w nich bowiem to, co natura może – zupełnie za darmo – dać dzieciom. Jeśli więc decydujemy się na wakacje z małym dzieckiem, to wybierzmy miejsce, w którym będzie ono miało nieskrępowany dostęp do roślin, drzew czy zwierząt. Dzięki temu wróci z urlopu bogatsze o nowe doświadczenia, ale również wypoczęte i z całą pewnością uśmiechnięte. Jeśli nie mamy możliwości wakacyjnego wyjazdu na wieś, to wystarczy wyjść z maluchem do las czy na łąkę i cieszyć się tym, co na co dzień daje nam przyroda.

 

Zapraszamy na odpoczynek do nas

——— > Klijnij i sprawdź

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.