Dlaczego warto wybrać wakacje na wsi?

Dlaczego warto wybrać wakacje na wsi?

Wakacje na wsi

Wakacje na wsi

Sezon wakacyjny w pełni, więc większość osób planujących letnie wojaże dokonała już stosownych rezerwacji. Turyści najczęściej wybierają morze, jeziora oraz rzeki – jednym słowem, królują wszelkiej maści akweny i miejscowości, które oferują do nich dostęp. Warto jednak nieco przełamać schematy i w tym roku wybrać zupełnie inny, równie ciekawy kierunek – polską wieś. Oto dlaczego wakacje z dala z od zgiełku miast i zatłoczonych plaż to doskonały pomysł.

Wakacje na wsi – relaks

Przeglądając oferty biur podróży czy też szukając wakacyjnej destynacji na własną rękę, dla większości turystów równie ważny co położenie, wyżywienie i rodzaj noclegu, jest święty spokój i możliwość relaksu. W przeciwieństwie do zatłoczonych i bardzo popularnych, zwłaszcza w sezonie letnim, nadmorskich oraz górskich miejscowości, wsie oferują absolutne wyciszenie i zregenerowanie sił. Urlop powinien przede wszystkim być czasem dla ciała i ducha, okazją do odpoczynku i zajrzenia w głąb siebie – wszystko to, a nawet więcej, oferują pensjonaty zlokalizowane z dala od dużych i mniejszych miast. Niewielka liczba ludzi, oddalenie od gwarnych metropolii oraz bliskość natury powodują, że nigdzie nie można się zrelaksować w takim samym stopniu jak na wsi.

 Aktywny wypoczynek

Dla każdego urlop oznacza co innego – jedni lubią poznawać obcą kulturę, inni podziwiają perełki architektury. Istnieje też niemała grupa turystów, dla których wakacyjny wypoczynek stanowi synonim aktywności fizycznej i ruchu. Nie ma w tym nic dziwnego, wysiłek nie tylko doskonale wpływa na kondycję ciała i umysłu, ale powoduje także wzrost poziomu endorfin, które warunkują przecież odczuwanie szczęścia. Wszyscy kolarze, piechurzy, miłośnicy wspinaczki czy biegacze będą więc zachwyceni ilością możliwości, które stwarza wieś. Bezkresne drogi, nieraz oddalone od cywilizacji, leśne ścieżki oraz polany to miejsca, w których bez przeszkód i czujnego wzroku innych turystów można uprawiać swój ulubiony sport. Zwykle w każdej wsi, nawet niewielkiej, znajdują się sklepy oraz kwatery, gotowe przyjąć strudzonych wędrówką czy biegiem sportowców.

Bliskość tradycji

Na wsi, jak nigdzie indziej, można wciąż poczuć smak dań, które kiedyś gotowała babcia czy bliżej poznać historie opowiadane z pokolenia na pokolenia. Można z powodzeniem stwierdzić, że w niektórych regionach Polski czas się zatrzymał, a gwara, architektura oraz kuchnia przypominają o zamierzchłych czasach. Spędzenie urlopu na wsi, z dala od miejsc popularnych wśród turystów, może stanowić doskonałą okazję, aby poznać nieco bliżej nie tylko dalej położone krainy geograficzne, ale tez swoją własną. Każdy ma przecież rodzinę, przyjaciół czy krewnych, którzy zamieszkują miejsca jeszcze nieodkryte oraz dokładnie niepoznane. Doskonałym pomysłem na wakacyjny wypoczynek może być więc zagłębienie się w tradycję i historię przodków, a nigdzie nie będzie to możliwe w taki sposób jak na wsi. Warto więc spakować rower, rolki czy po prostu ubrać wygodne buty i tego lata uciec w nieznane, by wrócić z bagażem nowych doświadczeń.

 

To także Cię zainteresuje:

Tradycyjne dania kuchni Pomorza Zachodniego

Klępnica – piękna wieś turystyczna położona nad malowniczym jeziorem

Żółty Śledź

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.