Gdzie warto zajrzeć będąc w Bełcznej i jej okolicach?

Gdzie warto zajrzeć będąc w Bełcznej i jej okolicach?

Bełczna i okolice

Bełczna i okolice

 

Bełczna to wieś w województwie zachodniopomorskim, która pomimo niewielkich rozmiarów posiada kilka atrakcji, z których jest znana. Warto odwiedzić również jej okolice. Z czego jest znana wieś? Jakie wydarzenia się w niej odbywają?

Bełczna-wieś w województwie zachodniopomorskim

Bełczna to wieś sołecka należąca do gminy Łobez. Leży w powiecie łobeskim, w województwie zachodniopomorskim. Do 1691 roku wieś należała do rodu zwanego Borkami. W 1755 majątek odkupiła Fundacja Maryjna. Od II połowy XVIII wieku na terenie Bełcznej znajduje się kościół na planie prostokąta. W Bełcznej znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia. Są to głównie: kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła utworzony w stylu neogotyckim, wewnątrz którego znajdują się cztery witraże utworzone w roku 1914 oraz park krajobrazowy z XIX wieku znajdujący się w południowo-wschodniej części wsi, o powierzchni 2,6 ha. Charakteryzuje się on takimi drzewami jak cis i jawor. Park krajobrazowy w Bełcznej został zarejestrowany jako zabytek 26.09.1979 roku.

Bełczna-imprezy

27.08.2016 odbyło się Bełcznej Święto Kiszonego Ogórka. W 2017 i 2018 roku odbył się we wsi i jej okolicach festiwal o nazwie Spiskowcy Rozkoszy, który łączył wątki kulinarne, artystyczne i przyrodnicze. W programie było kilkadziesiąt wydarzeń. Degustowano potrawy z kuchni portugalskiej, słowiańskiej i indyjskiej, przeprowadzono warsztaty rzemiosła artystycznego, a także kulinarne. Do tego odbywały się spacery edukacyjne po lasach doliny Regi, a także rajd na orientację Hydrozagadka w Szuwarach. Miały miejsce również spotkania multimedialne, koncert jazzowo-folkowy oraz kino plenerowe. W marcu 2018 roku odbyły się w Bełcznej Wiosenne Warsztaty Wiankowe.

Bełczna – atrakcje w okolicy

W okolicach Bełcznej znajduje się wiele ciekawych atrakcji, które warto odwiedzi,ć będąc w województwie zachodniopomorskim. Są to:

– Jezioro Bukowiec (zbiornik linowo-szczupakowy położony 12 km od Bełcznej)
– zamek w Świdninie (jednocześnie Świdniński Ośrodek Kultury, położony 14 km od Bełcznej)
– Wieża Bismarcka w Świdninie (zabytkowy obiekt, który leży na skraju Parku Miejskiego w Świdninie)
– Miejskie Mury Obronne w Świdninie
– Rezerwat przyrody: Wiązy Reskie (około 34 ha terenu rezerwatu utrzymuje naturalne procesy zachodzące w lasach olchowych i łęgowych)
– Plaża miejska nad jeziorem Okra w Drawsku Pomorskim (atrakcje: plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, zjeżdżalnie wodne oraz boisko do piłki wodnej)
– Park Wodny Relax (atrakcje: basen, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka o długości 20m, wanna z hydromasażem, wodospady do hydromasażu oraz stacje masażu podwodnego)
– Plaża miejska w Ińsku (atrakcje: wydzielone miejsce do kąpieli, boisko do siatkówki plażowej, ośrodki wypoczynkowe na terenie kąpieliska oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego).

Są to tylko niektóre atrakcje znajdujące się w granicach 12-30 km od wsi Bełczna. Warto rozważyć również kilka miejsc położonych w dalszej odległości jak: Amfiteatr Zdrojowy w Połczynie-Zdroju (34 km), a także Brama Wysoka oraz Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach (35 km).

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.