Gmina Łobez, gdzie leży i co można tam robić. Co zobaczyć?

Gmina Łobez, gdzie leży i co można tam robić. Co zobaczyć?

Łobez

Gmina Łobez

Łobez to kolejny, niezwykły zakątek Polski. Piękne stare miasto, które zachwyca swoją historią, zabytkami i nie tylko. Znajdziemy tutaj miejsca warte zobaczenia i przestrzenie, na których odpoczniemy. Sprawdźmy zatem, co konkretnie ma nam do zaoferowania to miasto.

Łobez – miasto pełne historii

Sama nazwa miasta jest dosyć ciekawa. Wiąże się z położeniem osady nad wodą. Starosłowiańskie laba miało związek z wszystkim, co płynie, a lobose konkretnie wiązało się z podmokłymi terenami, które były porośnięte tartakiem.

Historia miasta jest dosyć bogata. Jednak szczególnie dotkliwa bywa wojna. Obce wojska wciąż niszczyły i grabiły miasto. Jednak w końcu zostało odbudowane i zaprasza turystów do częstych wizyt. O każdym z miejsc bowiem można by wiele opowiedzieć.

Gmina Łobez – od strony historii

W mieście trafimy na wiele zabytkowych budowli, jak choćby Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XV w. Przeżył wiele pożarów, przetrwał wojnę i w połowie XX został odbudowany dzięki ks. Faronowi.

Ciekawy jest zespół pałacowo-parkowy w Dobieszewie. Pałacu jednak już nie zobaczymy, a jedynie ruiny jego fundamentów. Pośrodku tej wsi stoi Kościół św. Mateusza Apostoła – kolejny zabytek z początków XV w.

Piękny jest także pałac x XIX w. w Klępnicy. Na chwilę obecną jest w odbudowie. Budowla została zbudowana w stylu neoklasycystycznym, posiada elementy secesji oraz jest dosyć bogato zdobiona. Obok znajdziemy piękny, zadbamy park z ciekawym drzewostanem.

Z innych zabytkowych miejsca można wymienić:

  • Zabytkowa poczta na ul. Rapackiego 12
  • Dom ryglowy z XVIII-XIX w.
  • Stadninę koni w Świętoborzcu
  • Park przy stadninie koni
  • Zespół dwóch willi przy ul. Niepodległości 661-68
  • Zamek na ul Niedziałkowskiego 17

Gmina Łobez – dla odpoczynku ciała i ducha

Poza zwiedzaniem zabytkowej części miasta można znaleźć także miejsce, które sprzyjają odpoczynku. Bez względu na to, czy zależy nam na aktywnym, czy pasywnym. Dla amatorów wędkarstwa idealne będzie jezioro Bukowic o powierzchni 17,45 ha. A dla osób, które mają ochotę na kąpiel – plaża nad jeziorem Okra. Jest to stosunkowo nieduże jezioro, nad którym sami mieszkańcy uwielbiaj spędzać czas. Jeśli ktoś jednak nie przepada za leżeniem na plaży, może przejść się licznymi alejkami spacerowymi.

Dla tych, którzy wolą sztuczne zbiorniki i większa ilość atrakcji, został stworzony park wodny. Znajdziemy tam spory basen sportowy, sztuczną rzekę, zjeżdżalnię (także dla dzieci), basen rekreacyjny, wannę z hydromasażem, wodospady do hydromasażu ora stacje masażu wodnego. W gminie Łobez jest także rezerwaty przyrody i parki, gdzie można miło spędzić czas na spacerach lub leżakowaniu w cieniu drzew. Szczególnie ciekawa jest aleja starych drzew w Przyborze. Znajdziemy tam brzozy, klony i wierzby. Ten park dworski zachwyca krajobrazem.

Jak widać, dla każdego znajdzie się coś ciekawego w gminie Łobez. Jest to jedno z tych miejsc, które można odwiedzać każdego roku, a zawsze zaskoczy nas czymś nowym i ciekawym. Warto zatem wybrać się tutaj na dłuższy czas, by móc jak najwięcej skorzystać z wizyty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.