Jazda konna, dlaczego warto?

Jazda konna, dlaczego warto?

Jazda konna w dworku tradycja

Jazda konna

Sport to zdrowie. Każdy o tym doskonale wie, więc dlaczego by nie znaleźć dla siebie dyscypliny, która miło wypełniałaby nam czas. Jak choćby jazda konna. A zbliżające się wakacje, to najlepszy czas, by rozpocząć swoją konną przygodę i sprawdzić, czy jest to dyscyplina dla nas.

Dlaczego warto jeździć konno?

O zaletach jazdy konnej można by mówić naprawdę długo. Zaczynając od naszego zdrowia fizycznego, a kończąc na psychice. Przede wszystkim:

 • Poprawia samopoczucie.
 • Pozwala na odpoczynek na świeżym powietrzu.
 • Uczy troski o zwierzęta.
 • Dobrze wpływa na trawienie.
 • Poprawia pracę wątroby.
 • Redukuje stres i napięcie.
 • Wyszczupla.
 • Wzmacnia ciało.
 • Poprawia koordynację ruchową.
 • Rozwija niektóre mięśnie.
 • Pomaga w utrzymaniu prostej sylwetki.

A to zaledwie kilka z ogroma zalet, o których warto wspomnieć. Poza tym często można spotkać się z prowadzeniem terapii z pomocą koni. To także wskazuje na to, jak kontakt z tym zwierzęciem wpływa pozytywnie na nas.

Jak zabrać się za jazdę konną?

Na początek trzeba znaleźć sobie szkółkę lub stadninę, w której oferowane są szkolenia jazdy konnej. Choć jeszcze niedawno był to sport elitarny, to obecnie każdy, kto tylko pragnie, może zapisać się na takie zajęcia. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu z tym, by znaleźć takie miejsce niedaleko swojego domu.

Szukanie szkółki możemy przeprowadzić przez internet. Przy okazji zapoznamy się z opiniami innych osób i wybierzemy dla siebie możliwie najlepsze miejsce z doświadczonym instruktorem, który wprowadzi nas w konny świat.

Jak wszystko, i jazda konna za pierwszym razem może wydawać się nieco skomplikowana. Zwłaszcza że to nie tylko wsiadanie na siodło i poruszanie wodzami. Na początek każdy uczy się, jak czyścić i siodłać konia. Chodzi tutaj także o sprzątanie boksu oraz oporządzania wierzchowca.

Potem należy też zbudować nić zaufania z koniem. Są to dosyć płochliwe stworzenia, dlatego trzeba samemu wykazywać się sporą dawką cierpliwości i spokoju. Podczas kontaktu z nim nigdy nie wolno podchodzić od tyłu, gdyż można narazić się na uderzenie kopytami. Poza tym zawsze dajemy znać o swojej obecności, gdy wchodzimy do boksu.

Pierwsza lekcja zawsze odbywa się z wykorzystaniem lonży, czyli długiej linki przywiązanej do ogłowia. Dzięki temu mamy czas, by oswoić się z siodłem i poruszaniem na koniu.

Lekcje jazdy konnej

Z góry trzeba zauważyć, że jazda konna jest dla każdego. Już trzyletnie dziecko może udać się na naukę jazdy konnej. Jednak do 145 cm lub 8 roku życia dzieci będą współpracować z kucykami, a nie końmi, które mogą być dla nich za duże. Dla młodych uczestników wybiera się zawsze szczególnie spokojnie i cierpliwie zwierzęta.

Jeśli chodzi o sam czas trwania nauki jazdy konnej, to trudno go określić. Wszystko zależy od człowieka. Niektórzy po kilku lekcjach świetnie sobie radzą i mogą jechać w teren, inni będą potrzebować przynajmniej kilku tygodni nauki. Dlatego tak istotne jest spokojne i wytrwałe podejście do kolejnych lekcji i przyswajanie sobie poszczególnych typów chodów i zachowań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.