Klępnica – wieś położona w województwie zachodniopomorskim

Klępnica – wieś położona w województwie zachodniopomorskim

Klępnica

Klępnica

 

 

Klępnica, jest to wieś sołecka, która znajduje się w gminie Łobez, w powiecie łobeskim, w województwie zachodniopomorskim. Ta właśnie wieś znajduje się nad południowym brzegiem jeziora Klępnicko. Jest to wieś bardzo malownicza, którą zdecydowanie warto odwiedzić, dlatego też warto wiedzieć, dlaczego właściwie powinniśmy się tutaj wybrać.

Wyjątkowo atrakcyjna miejscowość

Z całą pewnością wieś tą powinni odwiedzić miłośnicy historii, ponieważ Klępnica kiedyś była położona na granicy z państwem Krzyżackim. Jest to niewielka, ale urokliwa miejscowość, która znajduje się pośród wspaniałych wzgórz nad największym w gminie Łobez jeziorem rynnowym, które charakteryzuje się wydłużonym kształtem. Jezioro Klępnickie, ponieważ o nim mowa, kiedyś było zdecydowanie większe i zajmowało prawdopodobnie obszar od Regi, aż do Rusinowa. Teraz zwierciadło wody znajduje się na wysokości 76,9 m. n. p. m. Z całą pewnością każdy, kto przyjedzie w te rejony, koniecznie powinien odwiedzić piękn pałacyk z XIX wieku, który jako jedyny w tym powiecie został odrestaurowany. Został on zbudowany w stylu neoklasycystycznym z elementami secesji, dlatego też wspaniale wkomponowuje się w zieleń pięknego parku w Klępnicy.

Ponadto, nieopodal znajduje się cmentarzysko kurhanowe, także osoby zainteresowane mogą również tam się wybrać. Warto wspomnieć, że w położonym nieopodal Lekowie, znaleziono ślady życia człowieka w epoce młodego brązu, co zostało potwierdzone przez odkryte cmentarzysko popielcowe. Na samym początku dobra klępnickie były własnością rodu Borków, jednakże od roku 1928, ta właśnie miejscowość trafiła w ręce Maxa Splittgerbera, a po nim dobra zostały przejęte przez Kurta Splittgerbera. Kiedyś, naprzeciwko wspomnianego pałacu znajdował się folwark, a obecnie odbudowane zostało lico ściany. Natomiast w parku, który znajduje się zaraz przy wjeździe do miejscowości, kiedyś stał drewniany pałacyk, ale niestety dziś jest zapuszczony. Za parkiem z kolei znajdziemy rozlewisko po byłym jeziorze, gdzie teraz znajdziemy różnego rodzaju ptaki i inne zwierzyny. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, cieszyć się spokojem i świeżym powietrzem.

Jezioro Klępnicko

Miejscowość Klępnica, słynie właśnie z tego, że znajduje się nad jeziorem Klępnicko, które jest jeziorem rynnowym, gdyż wypełnia rynnę polodowcową. Warto wiedzieć, że jest to jedno z największych jezior, jakie znajdują się w regionie Wysoczyzny Sobeckiej. Akwen ten nie jest głęboki, natomiast jego średnica wynosi  1,8 m, a w najgłębszym punkcie jeziora szacuje się ją na 4,5 m. Jest to jezioro przepływowe, przez które przepływa rzeka mająca taką samą nazwę. Jest to również jezioro sandaczowe, co oznacza że zaliczane jest ono do grupy średnio głębokich zbiorników wodnych, które mają muliste dno. Ma ono zdecydowanie bardziej rozwiniętą florę powierzchniową, niż florę podwodną. Ponadto, tym co je wyróżnia jest średnia przejrzystość wody. Jest to jezioro idealne dla miłośników wędkowania, ponieważ znajdują się tutaj ryby, takie jak szczupak, miętus, sandacz, ukleja, lin, czy też leszcz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.