Kwiaty aksamitki w kuchni

Kwiaty aksamitki w kuchni

Kwiaty aksamitki w kuchni

Kwiaty aksamitki w kuchni

Aksamitki to kwiaty, które ze względu na swój atrakcyjny wygląd pełnią funkcję ozdobną, ale również są bogate w liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne. Swoje zastosowanie znajdują w kosmetyce i sztuce kulinarnej. Najbardziej popularnymi gatunkami tej rośliny są: aksamitka rozpierzchła   i wzniesiona. Ich największe występowanie zlokalizowane jest w Ameryce Południowej. Natomiast do Europy sprowadzona została w 1573 roku. Co ciekawe-w hinduizmie aksamitka uznawana jest za święty kwiat. To z pewnością roślina jadalna, można więc śmiało dodawać ją do herbaty lub kompotu, czy też przygotować z niej napar. Możemy jej użyć jako przyprawy, a także dodać do sałatek, zup, czy dekorować nią dania. Ponadto ususzone kwiaty aksamitki można dodać do kąpieli. Rośliny te są źródłem fitoncydów, które pełnią rolę „roślinnych antybiotyków”. Hamują zatem rozwój grzybów, działają bakteriobójczo i moczopędnie, stąd ich szerokie zastosowanie w zakażeniach układu moczowego czy płciowego. Aksamitkę poleca się również w przypadku przeziębień i wszelkich dolegliwości układu oddechowego, ponieważ posiada działanie wykrztuśne.

Aksamitka-właściwości

Roślina ta wspomaga organizm w walce z rozmaitymi infekcjami, takimi jak np.: bakteryjne infekcje i zakażenia przewodu pokarmowego. Doskonale również radzi sobie z groźnymi zakażeniami gronkowcem lub paciorkowcem, czy też boreliozą. A to za sprawą silnych właściwości antybakteryjnych oraz grzybobójczych. Aksamitka wspomaga nas też podczas różnego rodzaju stanów zapalnych. Dodatkowo ma świetny wpływ na układ nerwowy, a także pozytywnie działa na nasze ogólne samopoczucie oraz zbawiennie wpływa i łagodzi stany depresyjne. Wspomaga też wątrobę, pełniąc funkcję regenerującą i ochronną. Roślina ta rewelacyjnie sprawdzi się jako element profilaktyki układu wzrokowego i zapobiegnie wszelkim zwyrodnieniom. Warto również stosować ją na skórę od zewnątrz, dzięki temu zmniejszy przebarwienia, a także cienie pod oczami. Poza tym sprawi, że skóra stanie się bardziej miękka i gładka.

Aksamitka-zalety jej uprawy

Kwiaty te są wręcz przeznaczone dla zabieganych i początkujących. Ponieważ są proste w obsłudze i pielęgnacji. Wysiewamy je w kwietniu lub maju, bezpośrednio do gruntu lub możemy też przygotować rozsadę w pojemnikach. Istnieje też drugi sposób na rozsadę. Jest to pozostawienie jej do późnej jesieni w donicy, czy na rabacie, wtedy roślina sama rozsieje nasiona. W takim przypadku wystarczy je tylko przenieść na stałe miejsce w następnym sezonie. Najlepiej kwitnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Jeśli chodzi o jej podlewanie, to robimy to umiarkowanie, w sposób, aby jej nie zalać. W połowie sezonu, gdy rozkwitną już kwiaty, można ją wspomagać nawozami dla roślin kwitnących. Aksamitki doskonale eliminują szkodniki, np. zwalczają niekorzystne nicienie podczas uprawy truskawek. Kwiaty aksamitek rozkwitają na lato i utrzymują się do późnej jesieni. Ich wysokość zależy od gatunku, przeważnie jest to od 4 do 10 cm. Występują głównie w kolorze żółtym, jak i też pomarańczowym, czerwonym i brązowym.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.