Pierwszy wyjazd na kajaki — o czym pamiętać?

Pierwszy wyjazd na kajaki — o czym pamiętać?

Pierwszy wyjazd na kajaki

Pierwszy wyjazd na kajaki

 

Wypad na kajaki to wyjątkowe przeżycie. Oferują bardzo dużą różnorodność, a krajobrazy potrafią się co chwilę zmieniać. Będąc na spływie, można dostrzec rzeczy, o których wcześniej nie miało się zielonego pojęcia. Poza tym wycieczka kajakiem to zew wolności. Wszystkie niezbędne rzeczy są cały czas przy nas, a w momencie przerwy lub noclegu wystarczy wyciągnąć namiot. Kajaki są rozrywką dla każdego. O czym pamiętać szykując się do spływu?

Jakie rzeczy zabrać na pierwszy spływ kajakowy?

Na samym początku warto pamiętać, że wiosłowanie wymaga sporego wysiłku, a każda nawet najmniejsza rzeka, może być niebezpieczna. Warto więc już od samego początku pomyśleć o wypadzie z kimś, kto posiada pewne doświadczenie w spływach. Istotną kwestią jest również ustalenie, czy ma być to jednodniowa wycieczka, czy kilkudniowy spływ. Od tego zależeć będzie ilość zabranego prowiantu, ubrań oraz sprzętu. 

Planując spływ, należy uwzględnić kilka elementów. Niezbędne będą:

  • Wygodne ubrania z szybkoschnących materiałów;
  • Strój kąpielowy;
  • Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna;
  • Czapka;
  • Odpowiednie obuwie np. buty do pływania;
  • Worki wodoszczelne; 
  • Zapas jedzenia i wody.

Lista może się wydłużyć w zależności od długości spływu i od tego, czy jest to wyjazd zorganizowany, czy indywidualny. Początkującym zaleca się uczestnictwo w zorganizowanej grupie. Organizator najczęściej zapewnia wtedy kajaki, prowiant i miejsce noclegowe. Miejsce do spania podczas spływu najczęściej opiera się na schroniskach, lub polach namiotowych. W przypadku drugiej opcji warto zaopatrzyć w dobrej jakości namiot.  

O czym pamiętać podczas spływu?

Wybierając się pierwszy raz na kajaki, warto stosować się do kilku zasad. Należy pamiętać, że na rzece nie jesteśmy sami. Do spływów ma prawo każdy. Zarówno towarzysze podróży, jak i ludzie spotykani w trasie powinni zachowywać się w sposób kulturalny i nie przeszkadzać innym. 

Początkującym zaleca się pływanie w kajaku dwuosobowym z kimś doświadczonym. Ułatwi to sterowanie, a także zmniejszy wysiłek. Po kilku godzinach pływania, każdy powinien mieć opanowane zasady sterowania i poruszania się kajakiem. Będzie to bardzo istotne w przypadku wąskich przepływów i omijania innych turystów. 

Bardzo ważne są również odpowiednie zabezpieczenia sprzętu elektronicznego, pieniędzy i dokumentów. W ochronie tych rzeczy najlepiej sprawdzi się worek wodoszczelny. Można też do niego włożyć suche ubrania, które przydadzą się zwłaszcza po utracie równowagi. 

Czego nie wolno robić podczas spływu?

Bezpieczeństwo swoje oraz innych osób biorących udział w spływie jest niezwykle ważne. Należy pamiętać, że każdy bierze odpowiedzialność za siebie, dlatego trzeba pływać w zapiętej kamizelce. Jeśli ktoś nie potrafi pływać, ważne jest, żeby przebywał z osobą, która będzie w stanie go uratować. Surowo zabrania się także spożywania alkoholu w trakcie kajakowania, lub wsiadania do niego po spożyciu, gdyż może to stanowić zagrożenie życia. 

 

Kajaki są dla wszystkich, a spływ to wyjątkowe przeżycie. Oprócz zasad bezpieczeństwa oraz niezbędnego sprzętu warto zabrać ze sobą dobry humor. Umożliwi to bezproblemowe pokonanie trasy i zachęci do dalszych wypadów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.