Pojezierze Drawskie i jego atrakcje turystyczne

Pojezierze Drawskie i jego atrakcje turystyczne

Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie

 

 

 

Pojezierze Drawskie to raj dla miłośników żeglarstwa, spacerów po lesie oraz kąpieli wodnych w północno-zachodniej Polsce. Miejsce to, jest częścią Pojezierza Zachodniopomorskiego i jest doskonałym przykładem, że na nizinach również nie brakuje atrakcji dla każdego.

Pojezierze Drawskie – położenie

Pojezierze Drawskie leży w okolicy Drawska Pomorskiego oraz Jeziora Lubie. Granice Pojezierza Drawskiego wyznaczają: Wysoczyzna Łobeska i Pojezierze Ińskie na zachodzie, Dolina Gwdy i Pojezierze Bytowskie na wschodzie, Równina Wałecka, Drawska, Pojezierze Wałeckie oraz Szczecińskie na południu, natomiast Wysoczyzna Polanowska i Równina Białogardzka na północy. Z największych miast Pojezierza Drawskiego można wymienić: Szczecinek, Drawsko Pomorskie, Czaplinek oraz Złocieniec.

Warto wiedzieć, że na tym Pojezierzu znajduje się 587 jezior o powierzchni ponad 1 hektara. Do największych jezior tego regionu można zaliczyć: Drawsko, Dołgie, Ciemino, Lubie, Komorze, Wielimie, Siecino, Pile, Wierzchowo oraz Wilczkowo. Natomiast największymi rzekami na Pojezierzu Drawskim są rzeki: Drawa, Gwda oraz jej dopływ Piława.

Atrakcje i zabytki Pojezierza Drawskiego

Pojezierze Drawskie to nie tylko bujna i malownicza przyroda, ale i urocze miejscowości z wielowiekowymi kościołami, pałacami oraz innymi zabytkami z wcześniejszych wieków.

  • Pałac w Dalewieto dwór wybudowany w stylu neobarokowym, pochodzący z 1920 roku. Uroku tej budowli dodają mu rokokowe ornamenty, umieszczone nad wejściem oraz oknami.
  • Pałac w Karwicach to pochodzący z XIX wieku, neogotycki budynek o 3 kondygnacjach, którego elewację zdobią bogate dodatki. Niejednokrotnie był on przebudowywany, natomiast obecnie służy jako Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.

źródło: http://www.pojezierzedrawskie.info/

  • Kościół w Mielenku Drawskim to kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, który wybudowano w połowie XVII wieku. Jest on uznawany za jeden z najcenniejszych oraz najlepiej zachowanych zabytków na całym Pomorzu Zachodnim.

źródło: https://www.drawsko.pl/

Pojezierze Drawskie śmiało może konkurować z Mazurami oraz z Pojezierzem Kaszubskim. Jest tutaj wiele atrakcji nawet dla tych najbardziej wymagających podróżników.

Aktywny wypoczynek na Pojezierzu Drawskim

Pojezierze Drawskie to nie tylko raj dla miłośników sportów wodnych i kajakarstwa. Jest tutaj wiele malowniczych szlaków pieszych, rowerowych oraz konnych. Dla nieco bardziej wymagających podróżników pieszych, wytyczono nieco bardziej wymagające szlaki, które prowadzą na okoliczne wzniesienia. Do najwyższych wzniesień można zaliczyć: Wola Góra – 219 m n.p.m., Spyczyna 203 m n.p.m., Wiatraczna Góra -203 m n.p.m. oraz Polska Góra 203 m n.p.m..

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy powstał w 1990 roku, ochroną objęto około 900 gatunków roślin oraz 484 gatunki zwierząt, w tym ptactwo takie jak: bocian czarny, puchacz czy orlik krzywy. Park, można zwiedzać także drogą wodną, czyli szlakiem kajakowym, wzdłuż rzeki Drawy. W Drawskim Parku Narodowym wytyczono także 6 ścieżek edukacyjnych, o długości około 29 kilometrów.

 

To także Cię zainteresuje:

Tradycyjne dania kuchni Pomorza Zachodniego

Klępnica – piękna wieś turystyczna położona nad malowniczym jeziorem

Żółty Śledź

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.