Szybka ucieczka od miejskiego zgiełku, czyli wakacje na wsi

Szybka ucieczka od miejskiego zgiełku, czyli wakacje na wsi

Ucieczka od miejskiego zgiełku 

Ucieczka od miejskiego zgiełku

 

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto zacząć planować, gdzie spędzimy upragniony wypoczynek. Oczywiście mamy wiele możliwych celów podróży, możemy wybrać się w góry, nad Bałtyk lub na Mazury, a może wyjazd za granicę? We wszystkich tych miejscach możemy liczyć na bardzo dużą ilość turystów, którzy tak jak my są spragnieni pięknych widoków i odpoczynku. Mnie nie zachwyca oglądanie Bałtyku zza parawanów czy stanie w kolejce na Morskie Oko. W tym roku postawię na wakacje na wsi i Ciebie również zachęcam!

Dlaczego warto spędzić wakacje na wsi?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego wybrałam wieś zamiast Chorwacji czy Grecji? Często we wspomnieniach wracam do upalnego lata spędzonego na wsi, na łąkach pełnych kwiatów i ziół. Na wsi możemy się wyciszyć, złapać kontakt z naturą, poczuć prawdziwy relaks. Wieś niektórym wciąż kojarzy się brakiem internetu i przerwami w dostawie prądu, jednak aktualnie wsie niewiele różnią się pod tym względem od miast. Okres spędzony na wsi może być szczególnie wartościowy dla dzieci. Otóż pokazanie, w jaki sposób powstaje jedzenie, jak długi jest to proces i jak wiele trudu potrzeba, aby powstał, chociażby chleb może być bardzo kształtujące dla młodego człowieka, ale też dla niektórych dorosłych. Wcale nie musimy pokonywać setek kilometrów, aby znaleźć ciekawą agroturystykę.

Co można robić na wsi?

Wsie często otoczone są lasami, możesz tam zbierać jagody, jeżyny i inne owoce leśne. Im bliżej jesieni tym częściej w lasach będą pojawiać się grzyby. Z zebranych dóbr można przygotować przetwory, zabrać je ze sobą do domu i skosztować przywołując wspomnienia.

Możesz wybrać wyjazd w miejsce prowadzone przez rolnika i spędzać czas ze zwierzętami  krowami, owieczkami, baranami, kozami, królikami, kurami, kaczkami i pawiami. Jeżeli właściciele agroturystyki wyrażą zgodę, możesz spróbować wydoić krowę lub kozę. Może się zdarzyć, że będziesz uczestniczyć przy porodzie cielaczka lub przy wykluciu się piskląt. Możesz spędzić czas, przygotowując przeróżne przetwory mleczne takie jak twaróg, masło, kefir, a nawet ser. Możesz spróbować upiec chleb w piecu opalanym drewnem.

Jeżeli w okolicy są stawy lub warto wybrać się na ryby, jest to świetny sposób na rozluźnienie się i oczyszczenie umysłu.

Wyjazd na wieś to również dobry moment na zbieranie przeróżnych ziół, które z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia nalewek, naparów czy syropów. Niesamowitą ilość ziół z polskich łąk możemy przetworzyć. Takimi ziołami są przykład mak polny, z którego możesz zrobić tonik do twarzy lub chaber, z którego możesz stworzyć hydrolat lub olej pielęgnacyjny.

Wakacje na wsi to nie tylko zbieranie i przerabianie wszelkich dóbr jakie podarowała nam natura. Możesz spędzić czas na wycieczkach rowerowych, gdzie widok niekończących się łąk i lasów może wywołać niesamowite wrażenie. Świetną atrakcją dla dzieci i dorosłych może okazać się zabawa w podchody. Natomiast ciepłe wakacyjne wieczory możesz spędzić przy ognisku. Jak widać warto zrobić odskocznię od popularnych celów wakacyjnych, w szczególności gdy chcesz się wyciszyć i w pełni zrelaksować. 

 

Zapraszamy na odpoczynek do nas

——— > Klijnij i sprawdź

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.