Wysoczyzna Łobeska – przyjedź i odpocznij

Wysoczyzna Łobeska – przyjedź i odpocznij

Wysoczyzna Łobeska

Wysoczyzna Łobeska

 

Rzeka Rega, to 24 – ta pod względem długości rzeka w Polsce. Wypływa ona w Gminie Połczyn, koło osady Imeienko. Ta właśnie rzeka doskonale sprawdzi się, jeżeli chodzi o spływy kajakowe, ponieważ jest to jedyna rzeka w naszym kraju, którą można spłynąć praktycznie od źródła, aż do morza. Ponadto jest ona często odwiedzana przez miłośników wędkowania, gdyż jest bogata w trocie wędrowne i inne łososiowate. Czy warto zatem przyjechać w te rejony?

Wysoczyzna Łobeska i jej atrakcje

Nie ulega wątpliwości, że Wysoczyzna Łobeska, jest to miejsce niezwykle atrakcyjne, szczególnie jeżeli chodzi o atuty przyrodnicze. Część terenów, szczególnie tych, które znajdują się nieopodal rzek i jezior, pokrytych jest torfowiskami, bagnami, czy też podmokłymi lasami. Za przykład może nam tutaj posłużyć rezerwat Mszar nad jeziorem Piaski, który znajduje się w gminie Radowo Małe. Objęte ochroną są tutaj rośliny charakterystyczne dla terenów torfowiskowych, z których wiele to gatunki naprawdę rzadkie, takie jak na przykład przygiełka biała, bagnica torfowa, żurawina drobnolistkowa, czy też pływacz drobny. Ponadto niezwykle bogata jest tutaj fauna, a mianowicie znajdziemy tutaj gady, płazy, jak również ptaki, takie jak na przykład pierwiosnek, czy też trzcinniczek, jakich możemy nie spotkać w żadnym innym miejscu. Do tego, nad Brzeźnicką Węgorzą znajdziemy specjalny obszar ochrony siedlisk, który został wyznaczony w ramach programu Natura 2000. Na brzegach bytuje wiele gatunków kaczek, trzmielojad, orlik krzykliwy, czy też bocian czarny. Na całym terenie wysoczyzny znajdziemy zbiorowiska szuwarowe, gdzie bytują zwierzęta, takie, jak czapla, derkacz, żuraw, bobry, wydry, skowronek borowy, czy też dzięcioł czarny. Także, miłośnicy fauny i flory na pewno na tych terenach będą się czuć doskonale.

Spływy kajakowe Regą

Rzeka Rega słynie. Tego, że są na niej organizowane spływy kajakowe. Ta właśnie rzeka jest idealna, właśnie jeżeli chodzi o organizację spływów kajakowych oraz wypraw kajakowych, aż po całej długości szlaku kajakowego. Rzeka Rega, aż do samego morza, nie ma żadnych przeszkód, takich jak na przykład zwalone drzewa, a jeżeli takie są, to zdarzają się naprawdę bardzo rzadko. Ponadto nie jest to rzeka kręta, a jej meandry są bardzo łagodne. Im bliżej jest do morza, tym prąd rzeczny jest szybszy, a wiosła będą potrzebne tylko do manewrowania kajakiem. Jest to rzeka idealna dla każdego. Poradzą się sobie na niej zarówno wprawieni kajakarze, jak również osoby początkujące. Kajaki można bez problemu wypożyczyć w pobliskich firmach kajakowych, których na tym terenie działa kilka. Nie musimy sami organizować spływu, ponieważ są one organizowane przez profesjonalistów, którzy organizują wszystko od początku do końca. Chociaż Rega swoje źródło ma na północy, to nie ulega wątpliwości, że jest to rzeka niezwykle zaskakująca. W niektórych miejscach brzegi są wysokie na kilka metrów, przez co są niedostępne. Bardzo często nad brzegami znajdziemy także trzcinowiska oraz podmokłe łąki. 
To także Cię zainteresuje:Tradycyjne dania kuchni Pomorza Zachodniego

Klępnica – piękna wieś turystyczna położona nad malowniczym jeziorem

Żółty Śledź

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.